Ваші права. Подати заяву в РАГС (ЗАГС). Шлюбний договір. Розподіл майна.
Новий випуск проекту Мої права присвячується сімейному праву. Зупинимось на деяких моментах цього випуску, а саме: поняття шлюб, порядок заключення цього союзу, шлюбний договір, розподіл майна після розлучення.
Шлюб — це добровільний, рівноправний союз між жінкою і чоловіком, спрямований на створення сім’ї. Шлюб реєструється у РАГС (ЗАГС) та передбачає подання заяви.
Реєстрація шлюбу
Заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їхнім вибором. Заяву можуть подати і представники подружжя, повноваження представника мають бути нотаріально засвідчені.
Документи для подачі заяви до РАГС (ЗАГС):
- Заява.
- Оригінал паспорта.
- Ідентифікаційний код.
- Якщо ви вже були в шлюбі, вам потрібно представити документи про розірвання вашого попереднього шлюбу або свідоцтво про смерть колишнього чоловіка (дружини).
- Якщо ви ще не досягли шлюбного віку, (дівчата – 17-ти років, хлопці – 18-ти) потрібно постанова суду про те, що вам можна вступати в шлюб (Ваші права. Стаття 23, Сімейний Кодекс України).
Визначення дати церемонії
- Укладення шлюбу відбувається по закінченні місячного строку
після подачі бажаючими одружитися заяви в РАГС (ЗАГС). - У весільний сезон дати реєстрації можуть бути зайняті, тому рекомендуємо подбайте про дату реєстрації заздалегідь.
Прискорити дату церемонії
У разі вагітності нареченої, народження нею дитини, а також якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого, шлюб реєструється у день подання відповідної заяви або у будь-який інший день за бажанням наречених протягом одного місяця.
Шлюбний договір
Шлюбний договір – договір, яким регулюються майнові відносини між подружжям, визначаються їхні майнові права та обов’язки
В процесі формування сім’ї ви можете зіткнутися з поняттям «шлюбний договір». Для вашої обізнаності зупинимось на деяких поняттях, зокрема:
Шлюбний договір може бути укладено особами, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, а також подружжям.
(Ваші права. Глава 10. Шлюбний договір, Сімейний Кодекс України).
Форма шлюбного договору
Шлюбний договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується.
Відношення до шлюбного договору, коментує керуючий партнер Юридичної фірми Результат Максим Полішкевич:
“Шлюбний договір – позитивна практика, яка прийшла з цивілізованого європейського світу. Шлюбний договір може відвести колишні половинки від потреби визначати стосунки при розірванні шлюбу та уможливлює полюбовне розлучення.”
Сподіваємось, що шлюб буде вашим свідомим рішенням, як і його подальше збереження. Якщо ви все ж таки вирішили зупинити даний союз: нижче наведені ваші права та порядок розподілу майна.
Розірвання шлюбу
Розірвати шлюб можна за заявою одного з подружжя або їх обох. При взаємній згоді на розірвання шлюбу подружжя, яке не має неповнолітніх дітей, розірвання шлюбу провадиться в органах реєстрації актів громадянського стану РАГС (ЗАГС).(Ваші права. Стаття 38. Кодекс про шлюб та сім’ю України).
Час припинення шлюбу
Шлюб вважається припиненим з моменту реєстрації розлучення в органах реєстрації актів громадянського стану або на підставі рішення суду.
Розподіл майна при розлучені
Якщо між подружжям, що розлучається, виник спір про майно, яке є їх спільною сумісною власністю, розірвання шлюбу може бути здійснене в суді за заявою подружжя або одного з них.
Майнові права при розлучені
Кодексом передбачено, що нажите майно від час шлюбу є спільною сумісною власністю подружжя. Строк позивної давності, коментує Максим:
“Якщо ви розлучилися та вважаєте майно розподіленим але ніде це не закріплено через 3 роки можуть настати незворотні процеси. Наприклад, якщо ви купили машину, але оформили її на дружину, навіть якщо ви придбали це авто підчас шлюбу, після строку позивної давності ви повинні зміритись з тим, що це майно залишиться у володінні іншого подружжя. Ви можете ставити питання про поновлення строків позивної давності але, це додаткові проблеми. Варто визначити ваші права одразу після розлучення до закінчення строку позивної давності в 3 роки.”
Команда юридичної фірми Результат бажаємо вам міцного шлюбу.
Читайте також: Спадкування за заповітом. Ваші права
Читайте також: Ваші права на роботі
Читайте також: Ваші права під час спілкування з поліцією
Читайте також: Ваші права на доступ до інформації
0