Ваші права на роботі. Випуск п’ятий

Про Ваші права на роботі, а також про особливості застосування законодавства про працю розповідає керуючий партнер юридичної фірми Результат Максим Полішкевич.

Навіть у випадку, якщо у Вас немає укладеного письмово трудового договору, все одно законодавство на боці працівника. Якщо немає такого договору, це не означає, що співробітник ніяк не пов’язаний з компанією. Трудовий договір вважається укладеним, якщо співробітник почав працювати з відома або за дорученням роботодавця або його представника. Роботодавець зобов’язаний оформити з співробітником договір не пізніше трьох робочих днів з дня фактичного допущення працівника до роботи — неважливо, знаходиться людина на випробувальному терміні або вже пройшла його.

Ваші права під час випробувального терміну

Також важливо пам’ятати щодо термінів проходження випробування. На сьогодні, згідно з Кодексом законів про працю, тривалість випробувального строку не може перевищувати три місяці. А для керівних посад – шість місяців.

Коли термін випробування закінчився, а ви продовжуєте працювати, то ви вважаєтеся таким, що витримали випробування. І наступне розірвання трудового договору допускається лише на загальних підставах.

Робочий час

Нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. Тобто 8 годин 5 разів на тиждень. А тим, хто працює на шкідливих роботах – 36 годин на тиждень.

Ваші права при отриманні оплати праці

Є певні особливості оплати праці залежно від того, скільки і як саме Ви працюєте. Наприклад, якщо ви працюєте у вихідний день, то вам повинні або оплатити вашу роботу у подвійному розмірі, або ж надати додатковий день відпочинку. Теж саме зі святковими і неробочими днями. Або подвійний розмір оплати, або ж додатковий день відпочинку.

Робота у нічний час (тобто з 10-ї вечора до 6 ранку) оплачується у підвищеному розмірі – не нижче 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час. При виготовленні продукції, що виявилася браком. Якщо це сталось не з вини працівника, оплата праці проводиться за зниженими розцінками. Але місячна заробітна плата в цих випадках не може бути нижчою, ніж 2/3 від окладу. А от повний брак з вини працівника оплаті не підлягає.

 

Ваші права на відпустки

У перший рік працівники мають право на відпустки через 6 місяців безперервної роботи на підприємстві. Тривалість основної відпустки – не менше 24 календарних днів.

Ваші права на додаткову відпустку також чітко регламентовані чинним законодавством про працю – у зв’язку з навчанням, для підготовки та участі в змаганнях, у зв’язку з вагітністю і пологами, для догляду за дитиною-інвалідом.

Крім того у вас є право на відпустку без збереження заробітної плати тривалістю до 15 днів на рік. Заробітна плата працівникам за час відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до її початку. А не після відпустки – як це зазвичай буває.

Ваші права при звільненні

В Україні існує 3 форми звільнення – за власним бажанням, з ініціативи роботодавця та за угодою сторін. Якщо працівник сам вирішив розірвати трудовий договір, то він повинен попередити про це роботодавця письмово за два тижні.

З ініціативи роботодавця вас мають право звільнити:

1) через банкрутство підприємства, реорганізацію або скорочення;

2) через недостатню кваліфікованість або стан здоров’я;

3)якщо ви систематичного порушували ваші трудові обов’язки;

4) через прогул (в тому числі через відсутність на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин;

5) якщо ви не з’являлися на роботу протягом більш, ніж чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності;

6) поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу;

7) появу на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння;

8) якщо суд доведе, що ви крадете на підприємстві.

Оплата при звільненні

Якщо вас звільнили не через ваші порушення, вам повинні виплатити вихідну допомогу – не менше середнього місячного заробітку. Якщо вас призивають до армії – дві мінімальні заробітні плати. Якщо ж роботодавець порушив законодавство про працю, колективний чи трудовий договору, при звільненні вам мають оплатити не менш ніж тримісячний середній ваш заробіток.

Читайте також: Ваші права на шлюбний договір
Читайте також: Ваші права під час спілкування з поліцією
Читайте також: Ваші права на доступ до інформації
Читайте також: Захистити ваші права у магазині

всі новини