Представникам ОТГ розповіли про законодавчі особливості управління земельними ресурсами

Керівник практики нерухомості та корпоративного права, керуючий партнер Юридичної фірми Результат Максим Полішкевич провів для представників новоутворених громад Черкащини практикум на тему правових аспектів управління земельними ресурсами.

Навчальний тренінг відбувся за ініціативи Черкаського Центру розвитку місцевого самоврядування 15-16 січня. У семінарі взяли участь представники більшості новоутворених громад – сільські голови та їхні заступники, землевпорядники і юрисконсульти.

Присутнім розповіли про найважливіші зміни у земельному законодавстві України, які розпочали діяти у 2019 році. Зазначені зміни стосуються кількох ключових законів: «Про землеустрій», «Про оцінку землі», «Про Державний земельний кадастр», та розширюють права органів місцевого самоврядування.

Таким чином нововведення дозволяють об’єднаним територіальним громадам ефективніше використовувати земельні ресурси і, як наслідок, збільшити надходження до місцевих бюджетів.

Серед змін, цікавими для громад є кілька:

  1. Земельні ділянки державної чи комунальної власності під польовими дорогами, запроектованими для доступу до земельних ділянок, розташованих у масиві земель сільгосппризначення (крім польових доріг, що обмежують масив), передаються в оренду (на 7 років) без проведення земельних торгів власникам та/або користувачам земельних ділянок, суміжних із земельними ділянками під такими польовими дорогами.
  2. Нерозподілені земельні ділянки, невитребувані частки (паї) після формування їх у земельні ділянки можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до дня державної реєстрації права на таку земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки
  3. Строк користування земельною ділянкою державної, комунальної та приватної власності: емфітевзис (право користування чужою земельною ділянкою для сільгосппотреб) та суперфіцій (право користування чужою земельною ділянкою для забудови) не можуть перевищувати 50 років.
  4. Землі колективних сільгосппідприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані.

Також органи місцевого самоврядування отримали право самостійно визначати та затверджувати базу оподаткування для земельних ділянок при визначенні розміру земельного податку або орендної плати за землю, досліджувати відповідність технічної документації

всі новини