• maxim polishkevych – керуючий партнер юридичної фірми Результат
  • Юрист про укладання зовнішньоекономічних контрактів
  • Владислав Сушко
  • інструмент пошуку партнерів та інвесторів за кордоном
  • семінар для підприємців

Як знайти бізнес-партнера в Європі

Юридична фірма Результат взяла участь у заходах Представництва ЄС

 

У Черкасах 24 липня відбувся семінар для підприємців “Як знайти бізнес-партнера в ЄС”. Який організований Представництвом ЄС у співпраці з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України та Європейською Мережею Підприємств (EEN).

Семінар є частиною серії інформаційно-просвітницьких заходів, які Представництво проводить у всіх регіонах країни. Участь взяли черкаські підприємці, представники владних структур, провідних комунальних підприємств області, громадського сектору.

Серед головних експертів – керуючий партнер юридичної фірми «Результат» Максим Полішкевич. Юрист розповів про деталі укладання зовнішньоекономічних контрактів, нюанси міжнародного судочинства та поділився власним юридичним досвідом у співпраці з іноземними бізнес-партнерами.

У ході семінару обговорили переваги глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі для українських підприємців, можливості COSME (Competitiveness of Small and Medium Enterprises) та європейської програми підтримки малого та середнього підприємництва для розвитку бізнесу в Україні.

Експерт Європейської Мережі Підприємств Микола Чайка презентував присутнім можливості Enterprise Europe Network як інструменту пошуку партнерів та інвесторів за кордоном.

Фахівець Департаменту регіонального розвитку Черкаської ОДА Віта Вдовиченко поділилася досвідом реалізації програми Федерального міністерства економіки та енергетики Fit for Partnership with Germany (“Готові до співпраці з Німеччиною”). Саме за цією програмою, яка діє вже 21 рік у 19-ох країнах світу та випустала понад 12 тисяч учасників,  відбувається навчання керівників підприємств та організацій. Головна мета – налагодження контактів та взаємовигідного співробітництва з підприємствами Німеччини.

Про практичні аспекти безпосередньої роботи із європейськими партнерами присутнім розповів директором TM HYBRO Владислав Сушко. Компанія працює на ринку енергозберігаючих опалювальних систем. Завдяки участі в програмі Senior Experten Service Владислав знайшов європейського бізнес-партнера та підписав трирічний контракт на півмільйона євро, вивівши компанію в лідери українського ринку.

 

Бізнес-партнерство з європейськими компаніями: юридичний аспект

Керуючий партнер юридичної фірми Результат Максим Полішкевич розповів про юридичну складову співпраці з іноземними партнерами.

На сьогодні є низка розроблених типових контрактів, розроблених за встановленими правилами, які містить ряд уніфікованих умов. Однак, відзначає юрист, варто враховувати вузьку спеціалізацію діяльності, вид експортованої або імпортованої продукції чи послуги.

  • Перша порада: знайдіть і працюйте з юристом до, а не після укладення контракту, аби уникнути негативних наслідків неправильно укладеної угоди. Варто пам’ятати, що в контракті важливо все, не лінуйтесь прописувати деталі. Чим більша сума угоди – тим ретельніше підходьте до нюансів, – говорить експерт.

 

Не упускайте деталі – це ваші гроші

 Важливо у преамбулі перевіряти повноваження особи, з якою підписують договір, у предметі договору варто детально прописувати термінів поставки, враховуючи всі можливі перепони, наприклад, перебої у постачанні сировини тощо. Якщо ж деталі про товар та його транспортування технічно об’ємні – ви може прописати їх в додатках.

 

“Торгуйтесь” про умови оплати

 Адже імпортер завжди наполягатиме на постоплаті, експортер – на більші предоплаті. Краще “розбивати” оплату на етапи в залежності від стану реалізації умов договору.

На переконання юриста, найефективніше обирати механізм банківського акредитиву.

– Це ефективний діючий механізм, який убезпечує від наслідків непорядних дій контрагента. Подібних банківських механізмів багато, однак, зважаючи на імовірні ризики, банки ретельно ставляться до перевірки документів, – відзначає юрист.

Варто зважати у контракті і на прописування форс-мажорних ситуацій та штрафних санкцій за недотримання умов договору, механізми оцінки, компенсації у разі невідповідності товарів заздалегідь узгодженим критеріям.

 

Вирішення спорів

 На сьогодні в договірних відносинах досить поширеним явищем стало внесення до умов договору так званих третейських застережень. Третейське застереження – це угода сторін про те, що при виникненні спору за укладеним договором сторони зобов’язуються передати його на вирішення до третейського суду.

– У Черкасах була ситуація, коли іноземні партнери хотіли стягнути із місцевої компанії кількасот тисяч доларів, та подали позовну заяву до Господарського суду області. Суд відмовив у розгляді справи, мовляв, у договорі чітко прописано, що спорти вирішують виключно у суді контрагента. Прикметно, що в суді країни контрагента у розгляді справи теж відмовили, бо в договорі автори неправильно вказали назву суду. Тож бачимо, як прописане із помилками третейське застереження вилилося у втрату великої суми коштів, – ділиться практичним досвідом Максим Полішкевич.

Юрист радить вказувати суд, в якому вирішуватиметься спір, за місцезнаходженням позивача. Наприклад, якщо претензії будуть у черкасців – зручно справу розглядати в Черкасах і навпаки. Якщо ж мова йде про іншу країну, то також треба обирати нейтральну юрисдикцію, зважаючи на розташування та вартість юридичних послуг. Прорахунки потрібні, аби впевнитися у рентабельності позову.

 

Реквізити

 Експерт радить ретельно перевіряти реквізити, мовляв, неуважністю сторін угоди часто користуються шахраї, надсилаючи із подібних електронних адрес тощо вимоги, наприклад, про сплату коштів. У цьому випадку контрагент не зобов‘язаний компенсовувати вам фінансові втрати.

 

Правила поставки

 Переважно відповідальність за поставку кладуть на постачальника, який зацікавлений не втратити якісні та кількісні показники. Важливе питання – валютний контроль, банк навіть може заблокувати кошти, якщо ви не підтверджуєте певні валютні операції.

  • Прораховуйте мито та будьте готові до обгрунтування ваших обрахунків, підстрахуйте себе довідками із Торгово-промислової палати тощо. Адже органи митної служби можуть оцінити ваш товар по-своєму і переглянути митну вартість. Інколи для експорту в Європу краще обрати країну інакшу, ніж та, яка є кінцевою точкою доставки. Це може бути вигідно з точки зору митних ставок і податку на додану вартість. Наприклад, доставити товар в Угорщину, а звідти – в Польщу.

 

Без проведення якісної сертифікації про ринки ЄС можна забути

 Однак в Україні є певні групи товарів, для стандартизації та сертифікації яких немає відповідних органів. Ці питання варто узгоджувати із країною-покупцем, наприклад, у низці супермаркетів Європи є власні вимоги.

Про форс-мажори

 Прописуйте в контракті виключний перелік підстав, які звільняють вас від відповідальності, наприклад, стихійні лиха. Однак, що важливо, треба бути готовим доводити факт, який перешкоджає виконанню угоди. А також те, що ви не могли передбачити та уникнути цих факторів впливу

 

Читайте також: Тенденції індустріального розвитку країни
Читайте також: Оренда землі та комерційної нерухомості
Читайте також: Форум країн східної європи у сфері нерухомості
Читайте також: Житло в новобудові

 

всі новини